Hotel Witek, Modlniczka, Kraków
Jakie miejsca warto odwiedzić w Krakowie?

Hotel Witek

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu
eu-flag

Jakie miejsca warto odwiedzić w Krakowie?

25 lipca 2019

Jakie miejsca warto odwiedzić w Krakowie?

 

W ubiegłym roku Kraków odnotował rekordowo wysoką liczbę turystów – ponad 13 milionów, w tym ponad 3 miliony gości zza granicy. Niepowtarzalny klimat średniowiecznego miasta, mnóstwo atrakcji dla przyjezdnych i świetna baza noclegowa to tylko niektóre walory tego urokliwego miejsca. Mając na myśli Kraków bardzo często na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim unikatowe zabytki, które po prostu trzeba zobaczyć odwiedzając stolicę województwa małopolskiego. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które można, a wręcz i trzeba odwiedzić będąc w Krakowie.

Wzgórze wawelskie

 

Serce miasta dzisiaj bije wokół Rynku Głównego, ale w przeszłości biło na wzgórzu wawelskim. Wznoszące się pośrodku miasta tuż przy brzegu Wisły, było dawnym ośrodkiem władzy zarówno tej legendarnej (związanej z założycielem grodu Krakiem i jego następcami) jak i historycznej – książęcej, biskupiej i wreszcie królewskiej. Zwiedzanie kompleksu budowli zamkowych i sakralnych znajdujących się na tym wzgórzu, jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki. To tutaj według legendy zamieszkał smok, któremu nie mogli dać rady najznamienitsi wojowie, a został pokonany przez sprytnego szewczyka. Smocza Jama u stóp Wawelu i stojący przed nią pomnik bestii przypomina zwiedzającym tę legendę. Kiedy państwo polskie jeszcze formalnie nie istniało, to tutaj stanęły pierwsze trwałe zabudowania i służyły władcy plemienia Wiślan. Po wcieleniu Krakowa i Małopolski do państwa piastowskiego, Wawel pozostał ośrodkiem władzy świeckiej i kościelnej. Bogata historia tego miejsca i wyjątkowe dziedzictwo Polski i Polaków przyciąga każdego roku turystów w każdym wieku. Do ekspozycji stałych, dostępnych dla zwiedzających przez cały rok w kompleksie zabudowy świeckiej zalicza się: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony i Sztuka Wschodu. W sakralną część wzgórza wpisuje się z kolei Katedra wawelska – tam z kolei można podziwiać grób świętego Stanisława (jednego z patronów Polski), Groby Królewskie i bijący podczas ważnych uroczystości i okazji dzwon Zygmunta. Wzgórze wawelskie i znajdujące się tam zabytki historyczno-kulturalne to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników historii Polski.

 

Stare Miasto

 

Tuż po Wawelu, obowiązkowym punktem na trasie wycieczki po Krakowie powinno znaleźć się Stare Miasto. Muzeum w Sukiennicach, Podziemia Rynku, Kościół Mariacki z imponującym ołtarzem Wita Stwosza, to tylko niektóre z atrakcji, które warto odwiedzić będąc na Rynku. Szerokie zaplecze gastronomiczne stwarza niepowtarzalną okazję do zjedzenia pysznego posiłku, wypicia kawy w otoczeniu średniowiecznej zabudowy, z rozbrzmiewającym z wieży Kościoła Mariackiego o każdej pełnej godzinie hejnałem. Ta część Krakowa tętni życiem także w nocy, co jest niewątpliwą zasługą prężnie działających klubów, zlokalizowanych wokół Rynku. W tym mieście każdy znajdzie coś dla siebie!

 

Zabytki architektury sakralnej

 

Jak na średniowieczne miasto przystało, turystyka krakowska w znacznej mierze koncentruje się wokół obiektów sakralnych. Obok Katedry na Wawelu i Kościoła Mariackiego, na szczególne wyróżnienie zasługuje chociażby Kościół Dominikanów ze skrywającymi wiele tajemnic kryptami, Kościół Franciszkanów z pięknymi witrażami i żywą szopką w okresie zimowym, Kościół świętych Piotra i Pawła ze spoczywającym w jego krypcie kaznodzieją Piotrem Skargą czy Bazylikę świętego Floriana z relikwiami świętego Walentego. Dla wszystkich turystów szukających duchowego ukojenia, w planie podróży powinien znaleźć się również czas na odwiedzenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i Sanktuarium Świętego Jana Pawła II.

 

Muzea

 

Kraków to jedno z miast, które może pochwalić się imponującą liczbą muzeów i placówek muzealnianych, gdzie z pewnością skierują swoje kroki wielbiciele szeroko pojętej sztuki, kultury i historii. Muzeum Książąt Czartoryskich, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Pałac pod Krzysztofory, Stara Synagoga, Muzeum Armii Krajowej, Fabryka Schindlera, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Lotnictwa Polskiego to tylko kilka wybranych placówek, spośród pokaźnej listy dostępnych dla zwiedzających, gdzie można podziwiać unikatowe ekspozycje i niepowtarzalne pamiątki z odległych wieków. Zwiedzanie muzeów w towarzystwie przewodnika to również świetna okazja i możliwość zrozumienia samego miasta, jak i poznania jego historii, w nieco ciekawszej formie niż przeglądanie podręczników.

 

Tuż obok Krakowa

 

Decydując się na pobyt w Krakowie, nie jesteśmy skazani wyłącznie na przebywanie w samym jego centrum. Świetne połączenia transportowe – w tym bliskość lotniska i dworca PKP – stwarza możliwość organizacji wycieczek poza stolicę województwa małopolskiego. W najbliższej jego okolicy warto udać się chociażby do Kopalni Soli w Wieliczce, znajdującej się na krajowej liście zabytków. Miłośnicy historii z pewnością skierują swoje kroki w kierunku Auschwitz – obozu koncentracyjnego z czasu II wojny światowej. Z kolei ci, którzy chcieliby odetchnąć górskim powietrzem mogą wybrać się koleją do Zakopanego na całodniową wycieczkę i wrócić tego samego dnia do Krakowa. Podróż w jedną stronę zajmuje nieco ponad 2 godziny. Jeśli brakuje pomysłów na ciekawe spędzenie czasu w Krakowie i jego okolicach, pomocą służą biura turystyczne oferujące ciekawe atrakcje i kompleksową opiekę dla turystów z całego świata. Wyjątkowy klimat średniowiecznego miasta, piękna okolica i wyjątkowa architektura, jak i mnóstwo dostępnych na miejscu atrakcji i rozrywek czeka właśnie na Ciebie! Jesteśmy absolutnie pewni, że pokochasz to miasto i będziesz chciał do niego wracać kiedy tylko nadarzy się okazja.

Handlowców 14
32-085 Modlniczka, Kraków, PL

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z naszymi promocjami i ofertami specjalnymi.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij